LawExam17Jun1924nanp0967

 

Calgary Herald

17 June 1924

nanp0967

 

LAW EXAMINATION STANDINGS GIVEN FOR PUBLICATION

Several Calgary Men Get Full Standing and Qualify to Be Called to Bar

The results of the spring examinations for students-at-law conducted by the benchers of the Law Society of Alberta have now been passed on by the education committee of the benchers, and are made public through Charles F. Adams, K.C., the secretary.
The following students-at-law have been granted their full final standing, having successfully passed the second part of the final examinations submitted in April, and having previously passed the first part of the said finals, are now entitled to be called to the bar of this province upon complying with the other requirements of Legal Profession Act and the rules of the Law Society, the names being arranged in order of merit, namely: Walter Evans Huckvale, Victor Robert Jones, Henry Vincent O'Connor, James Robertson Davidson, Gordon Duncan MacWilliams, all of Calgary; Percival William Henry Gallaway, Edmonton; Lynden Eldon Fairbairn, Lethbridge; Nicholas Samuel Kenny, Wainwright; James Albert Henry Millican, Calgary; George Szkwarok, Edmonton.
The following awards of prizes have been made in this connection:
Gold medal for year 1924: Walter Evans Huckvale.
Carswell Company prize, in finals for year 1924: Victor Robert Jones.
The following student-at-law has also successfully passed the second final examinations, submitted in April last, namely:
William George Fuller, Edmonton.
The following students-at-law have successfully passed a supplemental examination in the subject indicated, and have now been given their full second final standing, namely:
Max Enoch Moscovich, Lethbridge (practice and procedure); Gertrude Allison Smith, Medicine Hat (practice and procedure).
Fail in One Subject
The following students-at-law have failed in the subject indicated in the second finals, and will be required to pass a supplemental examination therein, namely:
James Alexander Robertson, Calgary (practice and procedure); J. Howard Kelly, Calgary (practice and procedure); Arthur John Bartlett, Calgary (practice and procedure); Stanley Ewart Andrew, Calgary (constitutional law); Arthur Henry Kelly, Calgary (constitutional law).
Granted Standing
In the second intermediate examinations, the following candidates, arranged in order of merit, have been granted their full second intermediate standing, namely:
George Frederick LePage, Medicine Hat; George William Edmunds, Calgary; Mildred A. Hamon, Hanna; Robert Parker Hayes, Calgary; Wilfrid Laurier Knaut, Camrose; William Stanley Robertson, Calgary; Nicelas Romaniuk Smoky Lake, Alberta.
The following students-at-law will be required to pass a satisfactory supplemental examination in the subject indicated before being granted a full second intermediate standing, namely:
Emanuel Michajluk, Edmonton (equity); Alexander George Stewart, Edmonton (equity and civil procedure).
The Carswell Company, Limited, prize in the second intermediate examination has been awarded as follows: George Frederick Le Page, Medicine Hat, Alberta.
In the first intermediate examinations the following have been granted full first intermediate standing, namely: Walter Kennedy Webb, Calgary.
The following student-at-law has successfully passed a supplemental examination in the subject indicated, and has now been given his full first intermediate standing, namely: Abraham Isaac Shumlatcher, Calgary, Alberta.
The following students-at-law will be required to pass a satisfactory supplemental examination in the subject indicated before being granted a full first intermediate standing, namely: Gerald William Baldwin, Vegreville (common law); Guy Matthew Shaw, Calgary (equity).
The Carswell Company, Limited, prize in the first intermediate examination has been awarded as follows: Walter Kennedy Webb, Calgary.
The marks obtained by all students, whether or not, are being forwarded direct to each candidate by the secretary.




Extracted by J. Kynman 2011-10-26