SchoolLangevinJuniorHighGraduates1953-06-26 Page 19No2978

 

Calgary Herald

1953-06-26 Page 19

 

http://news.google.com/newspapers?id=1S9kAAAAIBAJ&sjid=9XsNAAAAIBAJ&pg=5002%2C4583058

http://news.google.com/newspapers?id=1S9kAAAAIBAJ&sjid=9XsNAAAAIBAJ&pg=5633%2C4637667

 

Many Awards Presented
Langevin Junior High Graduates 72 Pupils

A class of 72 Grade IX students graduated recently from Langevin junior high school.
A large number of awards for academic, service and athletics were presented during the ceremony by H. E. Panabaker, director of junior high schools and Henry Viney, sports commentator. School pins were presented by Mrs. Alex Weisner, president of the Home and School Association.
GUEST SPEAKERS were Rev. Edward Krempin of the American Lutheran Church and Ursula Kaiser, president of the students association.
The valedictory address was given by June Rance, and school principal W. E. Findlay presented the graduating students to the audience of parents and friends.
FOLLOWING IS the list of graduates and those receiving awards:
Edward Bakyinka, Betty Barabanoff, Melva Beardsell, Norma Beardsell, Sheila Bergwall, Eugene Blazenko, Leif Brochner, Charlotte Brodsky, Lawrence Brotherton, Ann Brown, George Chen, Arlene Cook, Roger Duncan, Ann Eagle, Henry Gee, Sheila Gerlitz, Alberta Goodwin, Larry Graves, Eileen Guze, Joan Hansen, Gerald Hiebert, Mervyn Hodges, Jim Johnston, Marlene Kadey,

See Page 28—GRADUATION

Continued From Page 19

Graduation

Ursula Kaiser, Joanne Kell, Evelyn Kidd, Dorothy Klimek, Barry Kneiss, Ronie Komix, Eddie Krakiwsky, Jim Kraycir, Glore Krissie, Gale Kromm, Valentina Labuhn, Yvonne Laycock, Marlene Lazaruk, Jackie Lebbert, Brian Lee, Elaine Lee, Jimmie Lee, Dennis Lewis, Uldis Liepins, Wilda Lockhart, Alan MacRae, Ruth Martin, Marilyn McRobbie, Mary Michalko.
Don Michel, Kay Morgan, Sylvia Mykitiw, Don Perkins, Lorna Phillips, Poan Prosno, June Rance, Don Ray, Wally Robson, Gerald Rohl, Jean Schneidmiller, Lidia Solowiejko, Betty Thomas, June Thomas, Arlene Ufland, Ken Unterschultz, Edith Walton, Anita Wasyluk, Gary Weisner, Terry Wilkie, Deanne Wilson, Barbara Winnick, Chow Wong, Alfred Zorn.
Honor citizenship pins: Donna Currie, James Jones, Donna Deines, Walter Kostelny, Valentina Lubuhn, Gerald Rohl.
Academic honor pins: Donna Gerlitz, Arnold Well, Waldemar Iltschschin, Dallas Riebert, Charles Leonard, Wayne Schnell, Joanne Kell, Sheila Gerlitz.
ACADEMIC HONOR CRESTS: Marilyn Luft, Howard Schriner, Arnold Finkelstein, Shirley Belerie, Evelyn James, Charles Loos, Janet Dippel, Doreen Ohorodnyk, Sheila Muzychka, Donna Deines, Connie Leonard, Donna Kell, June Rance, Valentina Labuhn, Shela Bergwall, Arlene Ufland.
Perfect attendance and punctuality: Arthur Nicholson, Robert Boslak, Mary Pivovarnik, Dorothy Leinweber, Donna Deines, Denton Partridge, Jim Sleeth, Ron Watt, Walter Kostelny, Roy Thorpe, Eugene Blazenko, Marlene Lazaruk, Wally Robson, Edith Walton, Wilda Lockhart, Joanne Kell, Marilyn McRobbie, Betty Thomas, Gary Weisner, Leif Brochner.
SPECIAL EFFORT CRESTS: Caroline Unterschultz, Walter Labuhn, Marilyn Luft, Ken Sempovich, David Horodesky, Pat Estabrook, Marilyn Pivovarnik, James Jones, Donna Campbell, Dorothy Leinweber, Bob Klimek, Larry Manser, Victor Ruryk, Jack Johanson, Shirley Thomson, Michael Benson, Walter Kostelny, Agnes Gerbolz, Betty Barbanoff, Alan MacRae, Elaine Lee, Uldis Liepins, Dorothy Klimek, Lidia Solowiejko.
Mastery crests for options: music, Marily Luft, Victor Ruryk, Anita Wasyluk; art, Ken Sempovich, Doreen Deines, Henry Gee; French, Ronald Sottak, Edith Walton; drama, Pat Estabook, Dorothy Leinweber, Lawrence Brotherton; home economics, Pat Estabrook, Donna Deines, June Rance; industrial arts, Bruno Hubscher, Wayne Schnell, Leif Brochner.
SERVICE CRESTS: Sonja Kroll, Joanne Kell, Kay Morgan, Arlene Ufland, Marilyn McRobbie, Bob Klimek, Donna Gerlitz, June Rance, Alice Roh, Marilyn Miller, Donna Currie, Yvonne Laycock, Gerald Rohl, Mary Michalko, Lawrence Brotherton.
Council pins: Joanne Kell, Lorna Phillips, John Fisher, David Horodesky, Joe Gallo, Shirley Thomson, Bill Haney.
Council crests: Larry Graves, Joan Hansen, Ursula Kaiser, Butch Kitchen, Deanne Wilson, Larry Nelsen, Dennis Lewis, Joan Prosno, Alfred Zorn, May Morgan, Harry Laycock.
ATHLETIC AWARDS
Houseleague Championship Crests: 
Basketball: Arthur Harrison, Jim Johnston, Alan MacRae, Leif Brocher, Roger Duncan, Denton Partridge, Bill Haney, Bob Bosiak, Howard Schriner, Victor Ruryk, Ken Ott, Joe Gallo, Don Michel, Terry Wilkie, Gale Kromm, Barry Kneiss, Gerald Hiebert, Bill Robson, Paul Darr, Joanne Kell, Betty Thomas, Jackie Lebbert, Edith Walton, Alberta Goodwin, Lorraine Lee, Melva Beardsell, Betty Barabanoff, Joan Prosno, Alice Wilson, Dixie McDonald, Sharon Befus.
Soccer: Bill Haney, Ron Tomanik, Richard Kaiser, Barry Luft, Barry Kneiss, Ron Sottak, Arthur Nicholson, Dale Holmes, Don Rohl, Joe Gallo, Larry Manser, Allan McPhail, Don Michel, Don Dalgleish, Walter Kostelny, Glore Grissie, Michael Benson, Waldemar Iltschischin, Larry Graves, Don Perkins, Wally Robson, Bill Robson, Gary Weisner.
Fastball: Eddie Harrison, Harry Laycock, Len Kitchen, Don Dalgleish, Alan Lang, Richard Kaiser, Dennis Gerlitz, Walter Labuhn, Ken Dix, Bob Burgoyne, Martin Krempin, Ron Sottak.
City Championship Crests-- Junior Volleyball: June Thomas, Joanne Kell, Melva Beardsell, Betty Thomas, Norma Beardsell, Ursula Kaiser, Lorna Phillips, Dorothy Klimek, Jackie Lebbert, Elaine Lee, Joan Hansen, Edith Walton.
Junior Basketball: Norma Beardsell, Lorna Phillips, Jackie Lebbert, Joanne Kell, Joan Hansen, June Thomas, Betty Thomas, Ursula Kaiser, Edith Walton.
Junior Soccer: Alan Lang, Helmut Mueller, John Fisher, Wayne Early, Waldemar Kreis, Ronnie Tomanik, Bill Haney, Ron Sottak, Alex Borgardt, Jim Johnston, Leif Brochner, Alan MacRae, Dennis Lewis, Eddie Krakiwsky, Barry Kneiss.
Senior Basketball: Ted Lim, Glore Krissie, Henry Gee, Ron Komix, Lawrence Brotherton, Dennis Lewis, Larry Graves, Paul Fong, Don Michel, Terry Wilkie.
All-Star Crests in Individual Sports: Ted Lim, David Horodesky, Terry Wilkie, Don Michel, Alan MacRae, Ronnie Tomanik, Eddie Krakiwsky, Paul Darr, Jim Johnston, Bob Schmick, Don Dalgleish, Barry Kneiss, Gale Kromm, June Thomas, Lorna Phillips, Evelyn Kidd, Betty Barabanoff, Joanne Kell, Norma Beardsell, Wilda Lockhart, Mary Michalko, Frances Walton, Alice Roh, Melva Beardsell, Edith Walton, Harry Laycock, Eddie Gajda, Eddie Harrison, James Jones, Glore Krissie, Butch Kitchen, Ken Dix, Ron Sottak, Bill Robson, Walter Kostelny, Bill Haney, Marlene Lazaruk.
All-Star Crests in All Sports: Boys: Don Michel, Terry Wilkie, Alan MacRae, Dennis Lewis; girls: Joanne Kell, Melva Beardsell, Edith Walton, June Thomas


Extracted by J. Kynman 2014-11-26