SchoolProvincialInstituteAwardWinnersNamed1953-07-17No3007

 

Calgary Herald

1953-07-17 Page 17

 

http://news.google.com/newspapers?id=Ty9kAAAAIBAJ&sjid=9HsNAAAAIBAJ&pg=6609%2C2698598

 

Provincial Institute Award Winners Named 
Seven Calgarians Included On List; Athletic Letters Also To Be Given 

Seven Calgarians are included in a list of scholarship winners at 
the Provincial Institute of Technology and Art for their work  during the last school year.
The scholarships are awarded to students who have completed at least one year at the 
institute, and who plan to continue their studies in the coming year. In addition to the scholarships, many students were awarded "T" letters for participation in Student Association activities.
Calgary scholarship winner were:
Gordon Hughes, Crown Lumber Co. Ltd. award, $50, for building construction and drafting.
Sven Lassen, Revelstoke Sawmill Co. award, $150, for building and construction drafting.
Ronald E. Wemp, Calgary Motor Products award, $150, for auto service engineering.
Walter Drahanchuk, Col. Wood chapter, I.O.D.E. award, $100, for art.
Steve Kiss, Frederick Charles Manning Memorial award, $100, for art.
William E. Godwin, Hudson's Bay Co. award, $35, for art.
Nicholas Bidniak, Henry Birks and Sons award, $25, for art.
Other scholarship winners were:
Canadian Western Natural Gas Co., $150-- Machine Shop, Edward Przybylski, Whitelaw.
Canadian Western Natural Gas Co., $150-- Survey and Drafting, Neil Coy, Blackie.
Manning Egleston Lumber Co. Ltd., $150-- Building Construction and Drafting, Gordon Arthur, Edmonton.
Department of Economic Affairs, $100-- Food Service Training, Miss Kathleen Balisky, Grande Prairie.
Department of Economic Affairs, $75-- Food Service Training, Mrs. Alice Orlando, Meanook.
Alberta Provincial Command Canadian Legion, $100 Scholarship, 
Gordon Arthur, Edmonton.
Calgary Power, $150-- Industrial Electricity, Edward E. Hoff, Gleichen.
Freeman Wilson Ltd., $150-- Auto Service Engineering, Clifford A. Mandelin, Leslieville.
General Supplies Ltd., $150-- 
Auto Service Engineering, Thomas J. Young, Bellevue.
Maclin Motors Ltd., $150-- 
Auto Service Engineering, Arthur K. Connolly, Vulcan.
Alberta Wheat Pool, $150-- Agricultural Mechanics, George W. Veidt, Grimshaw.
Alberta Wholesale Implement Association, $150-- 
Agricultural Mechanics, Tony Breunig, Fairview.
Local Council of Women, $50-- Richard I. Dowler, Malhurst.
The Calgary Business and Professional Women's Club, $50-- Art, Miss Patricia
 M. Davie, Luscar.
Canadian Western Natural Gas Co., $50-- Art, Rolf E. Ungstad, Ponoka.
A. C. Fuller, $35-- Art, Tadeusz Weichula, Regina.
T. Eaton Co., $25-- Art, Emanuel M. Burdeinel, Edmonton.
Winners of "T" letters were:
MAJOR AWARDS
Allan 
Buehler, Olds; Jack MacDonald, Winnipeg; Lee Guyn, High River; Bob Hilker, Stettler; Bill Lynes, Trail, B.C.; Ed. Eisler, Cadomin; George Smith, Elkhorn.
MINOR AWARDS
Alex Hittel, Medicine Hat; Bill Porochnuk, Bellevue; Nick Plotnikoff, Trail, B.C.; Jill Webster, Calgary; Walter Brown, Trail, B.C.; Lloyd Dowler, Mulhurst; Don Kreamer, Medicine Hat; Marion Simpson, Calgary; Mid Houghton, Calgary; Norm Askewe, Calgary; Norma Stephenson, Cayley; Don Furman, Edmonton; Perry Hein, Bassano; But Bottoms, Calgary; Bob Keys, Grande Prairie; Ray Fluet, Barrhead; Bob Steele, Calgary; Bob McArthur, Calgary; Bill Konkin, Salmo, B.C.; Ed Berno, Trail, B.C.; Jim Larson, V
auxhall.


Extracted by J. Kynman 2014-12-07